Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Nedir?

 

İnternet tabanlı uzaktan eğitim, İnternet teknolojisinin getirdiği imkânlardan faydalanılarak, öğrenci ve öğretim elemanını sanal sınıf ortamında mekândan bağımsız olarak bir araya getiren, zamandan bağımsız olarak öğrenciye eğitim materyallerine ulaşma olanağını sağlar.

Maltepe Üniversitesi uzaktan eğitimde, geliştirdiği MUDES (Maltepe University Distance Education System) Öğrenim Yönetim Sistemini kullanmaktadır. Öğrenci MUDES'e giriş yaparak dersin materyallerine her gün istediği saatte ulaşabilir. Sanal sınıf uygulaması yoluyla öğretim elemanıyla öğrenciler sanal sınıf ortamında sesli ve görüntülü iletişim kurabilirler. Bunların dışında ödevlerini sistem üzerinden gönderebilir, sınıf arkadaşları ve dersin öğretim elemanıyla mesajlaşabilir, tartışma forumlarına katılabilirler.

Maltepe Üniversitesi uzaktan eğitim içerik geliştirme ekibi, ders içeriklerini görsel olarak zenginleştirerek, öğrenimi kolay olacak şekilde senaryolaştırarak öğrencilerin ilgiyle takip edebileceği hale getirmektedir.

Maltepe Üniversitesi uzaktan eğitim programlarında öğrencilerimizin bitirme sınavları dışında yerleşkeye gelmeleri gerekmemektedir. Ara sınavlar dahil diğer tüm öğrenme etkinlikleri MUDES’e giriş yapılarak internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Neden Uzaktan Eğitim?

İnternet üzerinden uzaktan eğitimin tercih edilmesinde en önemli neden yoğun iş hayatının içerisinde eğitime ayıracak zamanı olmayan çalışanların mesai saatlerinin dışında eğitim almaya imkan tanımasıdır.  Uzaktan eğitim ile alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomaları, mezunlara kariyerlerinde yeni fırsatlar oluşturup, hali hazırdaki konumunu maaş artışı ya da terfi ile daha iyi hale getirmektedir.

Örgün eğitimle beraber düşünülmesi gereken konaklama, ulaşım, yemek gibi masrafların olmaması uzaktan eğitimi daha ekonomik bir seçenek haline getirmektedir. Eğitim ücretleri karşılaştırıldığında ise uzaktan eğitimin örgün eğitime göre oldukça makul ücretleri bulunmaktadır.

İnternet bağlantısının olduğu her yerde erişilebilen eğitim, öğrencilere zaman ve mekan konusunda esneklik tanımaktadır. Dersleri dilediği kadar tekrarlaması da örgün eğitimde olmayan, öğrenme sürecinde öğrenciye yardımcı olan bir avantaj olarak gözükmektedir. Öğrenci tüm ders materyallerine dilediği zaman erişebilmektedir.Kısacası uzaktan eğitim zamanı ve maddi imkanları kısıtlı olan çalışan insanlara eğitim imkanı vererek bireyin yaşam boyu eğitimine katkı sağlamaktadır.